Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Spánková apnoe

Ve zdravém spánku nádechu vdechnete vzduch nosem nebo ústy, ten pak proudí hltanem a hrtanem dolů do plic bez jakékoli překážky. Při výdechu je postup opačný. Lidé, kteří trpí spánkovou apnoe mají tento postup narušen. Problém při této poruše tkví v hltanu.

Co je spánková apnoe?

Ve zdravém spánku nádechu vdechnete vzduch nosem nebo/a ústy, ten pak proudí hltanem a hrtanem dolů do plic bez jakékoli překážky. Při výdechu je postup opačný. Lidé, kteří trpí spánkovou apnoe mají tento postup narušen.

Problém při této poruše tkví v hltanu. U zdravých lidí hltanem proudí vzduch bez omezení, ale u nejčastějšího typu spánkové apnoe, kterou je obstrukční apnoe, jsou síly udržující hltan rozšířený slabší než ty, které jej uzavírají.

Problémová poloha na zádech

U lidí s nadváhou je riziko apnoe výrazně vyšší. Pokud navíc spí na zádech, což riziko apnoe také zvyšuje. Svaly, které mají udržovat váš hltan otevřený, by nebyly dostatečně silné, aby zabránily jeho zablokování, a hltan by se tak zachoval, takže by se „promáčkl“ dovnitř a zablokoval tím přístup vzduchu.

Smrtící riziko

Když se do plic nepřivádí dostatečné množství vzduchu, hladina kyslíku v krvi klesá, zatímco hladina oxidu uhličitého stoupá. Pokud epizoda apnoe trvá několik minut, postižený člověk zemře. Krátká dechová zástava, která je pro apnoe typická, ale naštěstí vyburcuje mozek a ten vyšle rychlý signál svalům, které drží hltan otevřený. Dechová zástava přitom může trvat od několika sekund až po minutu. Tkáně, které hltan obklopují, při dýchání vibrují, což způsobuje chrápání, jímž je apnoe charakteristická. Chrápání je nicméně signálem toho, že vzduch ještě může hltanem proudit nerušeně, jakmile chrápání ustane, jsou dýchací cesty ucpané kompletně.

Únava a infarkt

Jenže k tomu, aby se mohl hltan zase znovu otevřít a zareagovat na poplašné signály mozku, je nutné alespoň částečně procitnout, takže lidé s apnoe se několikrát za noc nevědomky vzbouzí do polospánku. To se samozřejmě odrazí na kvalitě spánku a ráno se probouzíte unavení a vyčerpaní. Lidé s obstrukční apnoe si proto často stěžují na to, že usínají přes den, cítí se unavení a většinou uvádí i potíže se spánkem.

I když únava není nic příjemného, mnohem horší je skutečnost, že opakovaný pokles hladiny kyslíku vede k tělesným změnám, které ovlivňují kondici srdce a cév. Dechová zástava totiž velmi namáhá srdce, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep. Důsledkem je zvýšené vylučování stresových hormonů, které vedou k zánětlivým procesům. V důsledku toho všeho se výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že ve finále budete trpět hypertenzí nebo dostanete infarkt.

Snadná pomoc

Pokud u sebe nebo svého partnera pocítíte některé ze symptomů spánkových poruch, neváhejte se objednat do spánkové laboratoře k monitoringu spánku. Jedna monitorovaná noc vám může zachránit život. Při zjištění spánkové apnoe následuje jednoduchá operace, která problém navždy vyřeší.